RODZINA

5 kroków mówiących jak wychować dziecko na małego odkrywcę

June 1, 2016, Author: Anca

Jeszcze nie tak dawno, zabawy poza domem były dla naszych pociech atrakcją, dziś coraz więcej dzieci woli „atrakcje czterech ścian” gdzie przywiązane do Internetu korzystają ze swoich tabletów czy  komputerów.

Z badań Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego wynika, że ponad 80% dzieci w wieku 15-16 lat codziennie lub prawie codziennie korzysta z Internetu (nie w celach edukacyjnych), zaś 30-40 proc. spędza “w sieci” co najmniej cztery godziny dziennie.

Nie jestem przeciwniczką gier czy Internetu, gdyż sama z niego korzystam, ale uczmy nasze dzieci korzystania z „zabawek elektronicznych” z umiarem. Świat jest taki piękny, nauczmy je korzystać i z jego dobrodziejstw. Robi się coraz cieplej, wiec wymówek nie ma. Nie masz pomysłu, jak zachęcić dziecko zabawy poza domem?

jak wychować dziecko na małego odkrywcę

OTO 5 KROKÓW, MÓWIĄCYCH JAK WYCHOWAĆ DZIECKO NA MAŁEGO ODKRYWCĘ DZIĘKI ZABAWIE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU:

1. Bądź kreatywny, a świat stanie się magiczny

Nawet dobrze znane dzieciom place zabaw mogą stać się przedsionkiem do magicznego świata. To nie zjeżdżalnia, to trąba słonia. Huśtawka wisi nad oceanem i musimy chronić się przed niebezpiecznymi rekinami.

Do magicznego świata najtrudniej będzie wejść jedynie rodzicom, gdyż dzieci nie posiadają żadnych ograniczeń. Wyobraź sobie, że drzewa to smoki, a wróżki chowają się w różnych zakamarkach, dzięki temu odblokujesz kreatywność nie tylko swoją, a również swojego dziecka.

2. Ubranie robi ogromną różnicę

Cytując Skandynawów „Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, tylko ludzie nieodpowiednio ubrani” spraw, by Twoje dzieci nie tylko posiadały ubranie na każdą okazję, lecz również by z przyjemnością je zakładały. Zakup nowych elementów garderoby może wiązać się z dodatkowymi kosztami, ale dla dzieciaków wyjście na zewnątrz stanie się o wiele przyjemniejsze. Możesz sprawdzać oferty pojawiające się na allegro.pl czy olx.pl, a poprzez korzystanie z nich zaoszczędzisz sporo pieniądzy. Najlepiej, by dziecko nie wpadało w rutynę wychodząc na zewnątrz. Mały dodatek jakim będą kolorowe rękawiczki czy czapka imitująca głowę ulubionej postaci z bajki może poczynić cuda. Pamiętaj, że nieodpowiednie ubranie sprawi, że zabawa na zewnątrz nie będzie trwała długo, a Twoje dziecko może nawet się rozchorować.

3. Znajdź zieloną przestrzeń i zbadaj ją

Kup przewodnik z opisami lokalnych roślin i zwierząt, a następnie zabierz swoje dziecko na wyprawę po swoim ogrodzie lub okolicy, w czasie której pobawicie się w poszukiwanie konkretnych ptaków czy kwiatów. Zobaczysz, że z biegiem czasu dzieci zaczną dostrzegać rzeczy, które nawet Ty przeoczyłeś. Pamiętaj, że mniejszym dzieciom łatwiej będzie odszukiwać mniejsze stworzenia, takie jak biedronki czy chrząszcze, które znajdują się na ich wysokości. Staraj się zadawać przy tym dziecku pytania typu gdzie żyje zwierzątko lub co je. Jeśli dziecko nie będzie znało odpowiedzi udziel mu jej.

4. Nadchodzi nowy sezon

Przy nadchodzącej nowej porze roku mów dziecku, ze zbliża się nowy sezon. Przy okazji zapoznaj dziecko z wszystkimi charakterystycznymi dla niego zjawiskami. Przykładowo opowiedz dziecku, że grzyby rosną jesienią, a bałwana można ulepić jedynie zimą. Staraj się wymyślać różne zabawy dla dziecka w czasie których wykorzystacie dary natury np. zabawa w robienie ludzików z kasztanów.

5. Obudź w sobie dziecko

Spędzając czas ze swoją pociechą na świeżym powietrzu zapewne nastanie konieczność zachowywania się jak dziecko. Zapomnij na chwilę o prozie życia i baw się z maluchem bez żadnych zahamowań. Nie bój się błota czy kałuż. Jak inaczej Twoje dziecko dowie się czy ma umiejętności kulinarne jeśli nie pobrudzi się w kuchni w trakcie pieczenia? Nie martw się tym, wszystkie plamy da się sprać.

W przypadku wcielenia w życie każdej z opisanych wyżej rad zdobędziemy zaufanie naszego dziecka, poprawi się jego sprawność fizyczna i otworzy się ono na świat. Wyjście na zewnątrz już nie będzie postrzegane jako kara, ale wizja wielkiej przygody.