UMYSŁ

5 rzeczy, które należy robić każdego dnia – nawet wtedy, gdy przechodzisz przez stresującą sytuację z swoim życiu

June 15, 2016, Author: Anca

Może jesteś na zakręcie życia i wydaje ci się ze wszystko wymyka ci się spod kontroli? Może masz zbyt wiele rzeczy do zrobienia i nie wiesz, od czego zacząć? Albo właśnie zostałaś mamą? Lub masz stresującą sytuację w pracy? Przykłady powodów złego samopoczucia, zmęczenia i spadku energii można przytaczać bez końca.

Jeśli czujesz się przytłoczona i starasz się to zmienić, ale nie wiesz od czego zacząć, proponuję zasadę 5 kroków w kierunku zmiany na lepsze.

Proponowana zasada to nic innego jak zastąpienie starych nawyków nowymi.
Jeśli zasadę 5 uda ci się wcielić w życie, możesz pomyśleć o następnej zmianie. Powodzenia!

Oto 5 kroków w kierunku zmiany nawyków:

1. Napisz krótką listę rzeczy do zrobienia

Na liście powinno znaleźć się od 5 do 7 pozycji, rzeczy które jesteś w stanie wykonać w danym dniu.
“Lista rzeczy do zrobienia” to jedna z najprostszych metod radzenia sobie z natłokiem obowiązków. Pozwala zwiększyć naszą skuteczność i wydajność.
Podczas sporządzania listy
ustal hierarchię ważności rzeczy do wykonania. Pomocne będzie używanie czasowników np.: odebrać, kupić, upiec, etc. Odhaczaj każde wykonane zadanie.

 

2. Pościel lóżko

Charles Duhigg, autor książki Siła nawyku, uważa ścielenie łóżka za kluczowy nawyk: „… ścielenie łóżka każdego ranka koreluje z wyższą wydajnością, lepszym samopoczuciem i umiejętnością trzymania się budżetu. I nie chodzi o to, że wspólna kolacja czy pościelone łóżko powodują lepsze stopnie czy mniej beztroskiego wydawania pieniędzy. Ale w jakiś sposób te wstępne zmiany wywołują reakcje łańcuchowe, pomagające wytrwać także przy innych korzystnych nawykach”.

 

3. Ubierz się kobieco i seksownie

Nie ma kobiet brzydkich, są tylko zaniedbane – mawiała Coco Chanel.
Zaplanuj poranek tak, abyś miała czas dla siebie. Na zadbany wygląd, bez względu na noszony rozmiar, wpływa: fryzura, makijaż, zadbane ciało, ubrania w odpowiednim kolorze do urody i fasonie do sylwetki. Kobieta zadbana to kobieta pewna siebie, ciesząca się życiem.

 

4. Zrób pranie

Aby pozbyć się widoku sterty prania, które nie mieści się już w koszu, codziennie puść jedno lub dwa prania. Możesz ustalić sobie plan np. w poniedziałki ręczniki, we wtorki czarne, w środy dziecięce, etc. Dzięki technologii możesz załadować pralkę już wieczorem i nastawić timer – rano wystarczy rozwiesić pranie, bez nerwowego czekania, czy pralka skończy prać, zanim my będziemy musieli wyjść z domu! Pamiętaj, aby pranie składać codziennie, prasuj (jeśli chcesz) i odkładaj wszystko na swoje miejsce.

 

5. Utrzymuj kuchnię w czystości

Znajdź swój własny system dopasowany do zwyczajów twojej rodziny. Najważniejsze, aby odkładać rzeczy na swoje miejsce i zmywać naczynia na bieżąco.