CIAŁO

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA A ZDROWIE

March 3, 2017, Author: Anca

W zdrowym ciele zdrowy duch powtarza jak mantrę mój 94 letni dziadek. I coś w tym jest, że aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie. Nie pamiętam, aby biegał, ale jeździł dużo na rowerze i uwielbiał prace na swojej działce. Ze względu na swój podeszły wiek nie uprawia już grządek, ale nadal dużo spaceruje. Dlaczego o tym piszę? – bo jego styl życia i odżywiania jest bardzo podobny do najnowszej piramidy zdrowia, gdzie sport i dobre stosunki z najbliższymi to podstawa.

piramida żywienia 2016

W dzisiejszych czasach, kiedy siedzimy za biurkami do późnych godzin wieczornych, jeździmy samochodami nie ruszamy się tyle ile powinniśmy a podobno, należy wykonać około 10000 kroków dziennie. Wielu ludzi jest przemęczona całodniowym stresem i pracą w zamkniętych pomieszczeniach. Po powrocie do domu nie chce się już wyjść na spacer, czy pobiegać. Wielu z nas wybiera film, odkładając aktywność fizyczną na inny dzień.

A ruch jest naturalną czynnością niezbędną do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jeśli chcemy być zdrowym człowiekiem, oprócz prawidłowego odżywiania musimy pamiętać o ruchu.

Jeśli jeszcze nie uprawiasz żadnego sportu a zależy Ci na dobrym zdrowiu to wybierz coś dla siebie i zacznij ćwiczyć już dziś :), zanim będzie za późno. Ruch bowiem jest najlepszym lekarstwem na wiele dolegliwości, sposobem na stres i problemy osobiste. Aktywność fizyczna powoduje wzrost hormonów szczęścia, więc polepsza nasze samopoczucie i nastrój.

 

 

Ćwiczenia aerobowe:

spacer, praca w ogródku, chodzenie po górach, jeżdżenie na rowerze, jogging, pływanie, etc. To są ćwiczenia które zmuszają płuca i serce do cięższej pracy, wzmacniając je i poprawiając kondycje. A przy długotrwałym czasie trwania powodują spalanie tkanki tłuszczowej. Ja osobiście uprawiam Slow Jogging – to dzięki metodzie „małych kroczków” przebiegłam półmaraton (tu jest wpis o moim półmaratonie ).

Ćwiczenia anaerobowe:

wszystkie ćwiczenia na rozwój konkretnych mięśni- brzuszki, pompki, podnoszenie ciężarów, etc. Dzięki tym ćwiczeniom zwiększa się siła, wielkość i wytrzymałość mięśni. Im więcej mięśni, tym wyższy poziom metabolizmu, a to prowadzi to redukcji tkanki tłuszczowej.

 

Aktywność fizyczna a zdrowie:

  • chroni przed osteoporozą,
  • po ćwiczeniach przychodzi ochota na seks,
  • zwiększa ilość pojemności kostnej,
  • sprzyja obniżeniu masy ciała i utrzymaniu pożądanej wagi,
  • polepsza przemianę materii,
  • polepsza kondycję psychiczną,
  • poprawia kondycję fizyczną,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania naraka jelita grubego i cukrzycę typu 2,
  • redukuje tkankę tłuszczową.

 

Pamiętaj, aby ćwiczyć regularnie 🙂