RODZINA

Co powiedzieć córce przed ukończeniem 15 roku życia? – Rozmowy o dorastaniu

June 14, 2016, Author: Anca

Kochana córeczko, niektóre z tych rzeczy o których chcę Ci powiedzieć, będą miały sens jedynie kiedy dostaniesz porządną lekcje od życia, niektóre z nich będziesz rozumieć intuicyjnie. Tak czy inaczej, wiedz że życie jest piękne, ale czasami nas zaskakuje i zmusza abyśmy szły drogą o której istnieniu nie miałyśmy pojęcia -co łatwe nie jest, ale oczywiście wykonalne. Z mojego ponad 40 letniego doświadczenia, mogę Ci poradzić, że jeśli Cały świat w jednej chwili legnie Ci w gruzach, to co możesz zrobić, to pobiegaj, weź gorącą kąpiel, ubierz najlepsze ciuchy i staw czoło wszelkim problemom.

Pamiętaj, że życie daje nam w kość to nie po to aby się nad sobą użalać, tylko po to abyś coś w nim zmieniła, wzięła się w garść i uwierzyła w siebie. I pamiętaj, dasz sobie rade, bo jesteś moja córeczką.

 

Naucz mówić się „odczep się!” w odpowiednim momencie   

Powiedz to twoimi oczami, gestami, w twoich myślach, a jeśli trzeba po prostu powiedz to na głos. Powiedz to, odchodząc, gdyż nie byłaś szanowana, pomijana, oceniana, lekceważona czy manipulowana. Powiedz to, kiedy byłaś traktowana w sposób taki, w jaki ty nigdy nikogo byś nie traktowała. Powiedz to, gdy ktoś kładzie swoje ręce na tobie w taki sposób, który ci się nie podoba. Powiedz to i upewnij się, że osoba, do której te słowa zostały wypowiedziane usłyszy to głośno i wyraźnie.

Istnieje wielka różnica między miłością a pożądaniem

Jeśli ktoś cię pożąda, to nie znaczy, że cię kocha. Zastanów się, czy chłopak ceni cię i szanuje, dlatego daje ci siebie, czy raczej chce cię wykorzystać, żeby zaspokoić swoją silną potrzebę rozładowania popędu. Pamiętaj, że człowiek wyraża swoją miłość przez swoje działania a nie słowa.

Chodź na randki i całuj się, ale nie całuj, jeśli ktoś jest arogancki w stosunku do ciebie. Nie całuj nikogo, kto pragnie cię jedynie na jedną noc, chyba że świadomie zgodzisz się na taki układ. Pamiętaj, że każdy chłopak z którym spędzisz noc, może zostać ojcem twojego dziecka. Czy on na to zasługuje? To już inna historia.

Dogadzaj sobie

Jeśli masz ochotę i odpowiedne  środki, kup sobie wymarzone buty. Nawet kiedy jesteś sama, jedz kolację na najlepszej zastawie przy świecach, pij dobre wino (jak będziesz już pełnoletnia). Pamiętaj, że dobra kawa może zdziałać cuda. Jedz gorzką czekoladę. Podróżuj. Poznawaj nowych ludzi. Ucz się nowych rzeczy.   

Nie martw się o rozmiar ubrania

Pamiętaj aby jeść zdrowo – by mieć odpowiednio zbilansowaną dietę. Uprawiaj sport. Dbaj o siebie.

Pamiętaj, że to, jak postrzegają nas inni, zależy głównie od tego, jak my postrzegamy samych siebie.

Atrakcyjność to nie uroda, lecz akceptacja samej siebie, czyli poczucie własnej wartości, polubienie siebie i swojego wyglądu. Nie porównuj się z innymi. Zawsze będą osoby, które są od nas ładniejsze czy brzydsze. Dlatego należy skupić się na sobie. Nie staraj się być atrakcyjna dla kogoś. Zawsze pamiętaj o sobie, bo to ty jesteś najważniejsza i to ty zasługujesz na to, żeby czuć się dobrze sama ze sobą. Jeśli dbasz o siebie i czujesz się dobrze ze sobą, inni też będą czuć się dobrze w twoim towarzystwie.

Nic na siłę

Nie zmuszaj się do wchodzenia w relacje z ludźmi, jeśli tego nie chcesz. Nie rób nic wbrew sobie. Jeśli coś jest dla ciebie, będzie dla ciebie, jeśli nie, po prostu zostaw to i idź dalej. Wybieraj to co chcesz bez oglądania się na konwenanse i pamiętaj o punkcie 1.

Robiąc coś na siłę, nie uzyskasz oczekiwanych efektów. Jednak nie robiąc nic, nie uzyskasz żadnych.

Nie wstydź się okazywać swoich  uczuć

Czasami ludzie wstydzą się okazywać uczucia do drugiej osoby, aby nie zostać odrzuconym. Jeśli ktoś złamie twoje serce, to wyrzuć cały ból z siebie: płacz, krzycz, powiedz to, co masz powiedzieć. Oczyść swoje serce i nie wracaj, nie szukaj kontaktu. Idź na przód, bo wiesz, że jako wartościowa i silna osoba dasz sobie radę i w swoim kręgu znajdziesz osoby, które będą chciały przebywać z tobą i akceptować cię taką, jaką jesteś.

Pamiętaj, nigdy nie rób komuś nadziei, jeśli wiesz, że i tak nic z tego nie będzie.

To, co robisz, rób całym sercem

To, co robisz, rób szczerze, całym sercem i z pełnym zaangażowaniem. Oczywiście nie mówię o myciu naczyń czy sprzątaniu sypialni. Mówię o rzeczach wielkich: karierze, małżeństwie, hobby, wyborze przyjaciół czy miejsca, w którym będziesz żyć. Rób wielkie rzeczy szczerze, całym sercem i z pełnym zaangażowaniem całą sobą.

Wierz w siebie

Pamiętaj o tym, że bardzo cię kocham i jestem szczęśliwa, że jesteś. A jesteś cudowną, śliczną i bardzo wartościową osobą, bez względu na okoliczności. Pamiętaj o tym.

Nie porównuj się do innych

Każda osoba jest inna. Przez pryzmat doświadczeń patrzymy na świat inaczej. To, co jest akceptowalne dla ciebie, dla kogoś może nie być tym samym. Zawsze znajduje się ktoś lepszy, mądrzejszy, piękniejszy, bogatszy, bystrzejszy, silniejszy.

Każdy człowiek ma inny start życiowy. Każdy z nas ma swoją historię. Ma inny start. Ma inne predyspozycje. Uczy się w innym tempie. Najważniejsze, żeby dostosować działania do swojej sytuacji i nie patrzeć na innych.

Bądź dobra dla siebie

Nie pozwól, aby wypowiadane przez inne osoby słowa cię raniły. Pamiętaj, kim jesteś, skąd pochodzisz. Kochaj i akceptuj siebie. Koncentruj się na swoich mocnych stronach. Jeśli popełnisz błąd, wyciągnij z niego wnioski i idź dalej. Nie poddawaj się. Pamiętaj, że przyszłaś na świat, by być szczęśliwą.

corka