PORADY

Co za kamień!? Czyli o czym ten dentysta do nas mówi…

December 22, 2015, Author: Anca

il_570xN.990959477_sbxt

Kamień nazębny – jest to twarda, zmineralizowana płytka nazębna.

Płytka nazębna – bakterie + złuszczone komórki nabłonka + białka organiczne śliny. Jest to miękki, białoszary nalot, który pokrywa ząb w stopniu zależnym od higieny jamy ustnej. Losy hodowli takiej płytki są opisane szczegółowo (ale ja nie mam zamiaru przynudzać) jak stopniowo namnażają się coraz to bardziej złożone gatunki bakterii. Tworzą one rodzaj społeczności, małej wsi, następnie miasta i aglomeracji. Podobno były plany lotu na księżyc. Ale po kolei… jedni produkują cegły, inni dostarczają zaprawy, chronią się i wspierają, budując bezpieczny dom na naszych zębach. Po to, by przetrwać i mieć dostęp do tego co jemy, a zwłaszcza cukrów.

Bakterie – niewidoczne gołym okiem organizmy, które w wyniku przemian metabolicznych produkują kwasy. Kwasy, które rozpuszczają powierzchnię szkliwa. Takie zniszczenia struktury zębów nazywamy próchnicą. Im lepsze warunki rozwoju tym chętniej się namnażają. Bakterie kochają cukry.

il_570xN.944403444_9bea

 

Więc domyślamy się już, co się stanie jeśli nie usuniemy takiej płytki nazębnej, bakterie zacementują nam się do powierzchni zęba w postaci kamienia. Mogą tworzyć się całkiem spore aglomeracje. Kamień pojawia się najczęściej od strony językowej dolnych siekaczy, blisko ujść ślinianek.
Wraz z pojawieniem się takiego kamienia wzrasta prawdopodobieństwo zapalenia dziąseł i innych chorób dziąseł oraz może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust.
Porowata struktura kamienia jest jak rafa koralowa, żyje własnym życiem, a bakterie które w nią wnikną są bezkarne. Niedostępne dla patrolu szczoteczki i pasty. Produkują takie toksyny, które rozpuszczają kości szczęk i przez to obniżają linie dziąseł.

il_570xN.990966989_674w

 

Należy brać pod uwagę, że wytworzeniu się kamienia sprzyja zwiększone stężenie jonów wapnia w ślinie u niektórych osób. Jako, że kamień nazębny jest trudny do usunięcia pojawia się coraz więcej preparatów zapobiegających jego odkładaniu się. Preparaty te zawierają pirofosforany, sole cynku, polifosforany. Związki te wykazują właściwości ograniczania wzrostu kryształów, zmniejszenie możliwości przyczepiania się bakterii do zębów, dzięki czemu wyraźnie spowalniają proces mineralizacji.

Od kamienia mogą uwolnić nas dwa zasadnicze zachowania. Jeśli już mamy z nim problem to należy umówić się na zabieg jego usunięcia u stomatologa. A następnie należy zwiększyć częstość szczotkowania zębów, tak by bakterie usuwać już w fazie miękkiego nalotu. Warto w okresie przejściowym wspomóc się płukanką, kiedy nie mamy możliwości umyć dokładnie zębów.

linia

Zdjęcia:
pinterest.com