ZDROWIE

Czekolada jest bezpieczna dla twojej ciąży

March 1, 2016, Author: Anca

24_56967d9900246e6c3a6e88e83996c987_664b85ae

Czekolada jest najczęściej spożywanym produktem spośród słodyczy. Zawiera mnóstwo kalorii, ale także substancji aktywnych – POLIFENOLI, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Pamiętać jednak należy, że w czekoladzie jest obecna również KOFEINA, która w NADMIERNYCH ilościach może negatywnie wpływać na przebieg ciąży.

Jeśli uwielbiasz gorzką czekoladę i wiesz co to umiar to mamy dla Ciebie świetną nowinę.

Spożywanie bogatej we flawonoidy gorzkiej czekolady przynosi wiele korzystnych efektów zdrowotnych dla organizmu człowieka.

486e7d7e1700dc83876c5d8de276d9d7

Czekolada jest bezpieczna dla Twojej ciąży i Twojego przyszłego dziecka. Możesz ją jeść, a kiedy pojawiają się wyrzuty sumienia, wycisz je argumentami naukowców:

 1. Endorfiny

czekolada stymuluje w mózgu wydzielanie endorfin oraz serotoniny, które wywołują pozytywne uczucia oraz działają przeciwdepresyjnie.

 1. Dziecko będzie szczęśliwsze

Prawdopodobnie tak jest, choć nie sposób ocenić emocjonalną reakcję u nienarodzonych dzieci. Włoscy naukowcy potwierdzili, że tętno i ruchy dzieci zwiększają się, kiedy mama je czekoladę. Większą tendencję do silniejszych relacji mają dziewczynki. To też może sugerować, że kobiety potrzebują czekolady, zanim się urodzą. To wiele wyjaśnia, prawda?

Wyniki fińskiego badania 300 kobiet są zaskakujące. Dzieci kobiet, które w czasie ciąży jadły dzienną dawkę czekolady, po urodzeniu były uśmiechnięte, zadowolone i aktywne. Kobiety uczestniczące w badaniu zostały poproszone o notowanie poziomu stresu oraz ilości i częstości konsumowanej czekolady. Po upływie pół roku od narodzin dzieci, naukowcy poprosili mamy o opisanie takich zachowań jak np. czy dziecko się czegoś boi, czy jest smutne, czy i jak często śmieje się i uśmiecha. Okazało się, że jeśli czekolada wpływała dobroczynnie na przyszłą mamę, dobroczynnie działała też na dziecko.

 1. Czekolada zapobiega stanowi przedrzucawkowemu

Stan przedrzucawkowy w ciąży jest bardzo niebezpieczny, powoduje, że ciśnienie krwi gwałtownie wzrasta i może zaszkodzić Tobie i dziecku. Następstwem stanu przedrzucawkowego może być rzucawka. Czekolada, spożywana zwłaszcza w pierwszym trymestrze, zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

 1. Czekolada zmniejsza ryzyko poronienia

Jesz czekoladę, mniejsze ryzyko, że poronisz. Nieprawdopodobne, ale udowodnione przez naukowców. Przeprowadzono badanie 7000 kobiet, które na początku ciąży spożywały czekoladę, okazało się, że ryzyko poronienia w tej grupie zmalało o 20%.

 1. Czekolada łagodzi kaszel

Kobietom w ciąży na ogół zaleca się, aby trzymały się z daleka od medycyny tradycyjnej i wszelkich leków, co oznacza walkę z chorobą przy użyciu dużej ilości płynów i narzekania:). Czekolada może być 100% lekiem tłumiącym kaszel bez żadnych skutków ubocznych.

 1. Czekolada zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej

Tak! Czekolada zawiera rodzaj przeciwutleniaczy, zwanych flawanoidami, które poprawiają tolerancję glukozy. A lepsza tolerancja glukozy to mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy ciążowej. Ale lepiej trzymaj się ciemniej czekolady – ta jedna ma w sobie prawdziwą moc kakao.

 1. Czekolada dobrze wpływa na układ krwionośny

W czasie ciąży, przez Twój organizm przepływa aż 50% więcej krwi niż normalnie, wszystkie naczynia krwionośne muszą się do tego dostosować. Czekolada poprawia pracę układu krwionośnego, pozytywnie wpływa na rozkurczanie naczyń krwionośnych, co ułatwia przepływ krwi oraz neutralizuje działanie tzw. złego cholesterolu i zapobiega powstawaniu skrzepów.

 1. Czekolada pozytywnie wpływa na układ immunologiczny

Wiemy, że ciąża obniża układ odpornościowy. Na szczęście w czekoladzie znajdują się antyoksydanty, które mają właściwości przeciwwirusowe, przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Jedz czekoladę, na zdrowie!

 1. Czekolada dobra na stres

W obliczu pozornie niemożliwych zadań, takich jak znalezienie idealnego fotelika dla dziecka i wstrzymywanie moczu, za każdym razem, kiedy chce się śmiać, małych stresów w ciąży nie brakuje. Na szczęście czekolada hamuje reakcję organizmu na bodźce stresowe.

 1. Czekolada jest pyszna

Nie badania to potwierdzają, ale po prostu doświadczenie…

Więc jeśli masz ochotę na gorzką czekoladę, to jedz – z umiarem, ale i bez wyrzutów sumienia.

linia

Źródło i zdjęcia:

parenting.pl
supermamy.pl
pinterest.com

comments (2)

 • avatar image
  Super! Czekałam na poparcie mojej tezy, że czekolada jest zdrowa ;).

  Sierpnióweczka :)

  March 6, 2016 Reply
  • avatar image
   Oczywiscie ze jest zdrowa I pamietaj o rownowadze w zywieniu: A BALANCED DIET IS CHOCOLATE IN BOTH HANDS :)

   anca

   March 6, 2016 Reply