ODCHUDZANIE

Czy tabletki na odchudzanie są skuteczne?

May 20, 2016, Author: Anca

Co by było gdyby za połknięciem jednej tabletki na odchudzanie można było schudnąć do wymarzonego rozmiaru? Było by pięknie! Nagromadzona tkanka tłuszczowa, która znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a pojawia się piękna idealnie smukła sylwetka. Doszłoby również do wyeliminowania chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, nadciśnienia, zawałów serca, wszystkich chorób związanych z otyłością. Cudowny lek, który niestety jeszcze nie istnieje. Jako lekarz muszę niestety rozwiać takie marzenia. Nie dajcie się naciągnąć!

Bardzo niebezpieczne dla zdrowia tabletki na bazie amfetaminy z sibutraminą, przyśpieszające metabolizm, zostały już bardzo dawno wycofane, ze względu na tragiczne skutki uboczne. Zacytuję wyniki badań, ale już za chwilę wytłumaczę, o co chodzi:

21 stycznia 2010 roku Komitet ds. Produktów Leczniczych u Ludzi działający w ramach Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecił zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na rynkach Unii Europejskiej wszystkich preparatów zawierających sibutraminę.

„Było to związane z wynikami badania SCOUT (Sibutramine Cardiovascular OUTcomes), które wykazało wzrost z 10,0% do 11,4% ryzyka wystąpienia zawału mięśnia serca nie skutkującego zgonem, udaru mózgu nie skutkującego zgonem, zatrzymania czynności serca z pozytywnie zakończoną resuscytacją lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, u pacjentów powyżej 54 roku życia obciążonych chorobą układu krążenia lub cukrzycą typu 2 przyjmujących sibutraminę w porównaniu z placebo. Wzrost ryzyka związany był głównie ze zwiększeniem częstości zawału serca lub udaru mózgu, które nie skutkowały zgonem. Osobom stosującym lek zalecono zgłoszenie się do lekarza.”

Preparat zastosowano u ludzi z wieloma chorobami wynikającymi z otyłości, by pomóc im zrzucić zbędne kilogramy. Od tamtej pory dramatycznie wzrosła liczba zgonów. Po odkryciu związku przyczynowo-skutkowego wycofano lek z rynku.

Sibutramina bardzo silnie wpływa na układ nerwowy, może prowadzić nie tylko do chorób psychicznych, ale również do zatrzymania akcji serca.

Jak doszło do wprowadzenia tak groźnego leku na rynek? Nadzieja, jaką dawały pozytywne rezultaty wielu osób, które chudły przyćmiła oczy nawet lekarzom i farmaceutom. Lek był poddawany wielu testom, zanim trafił do obrotu, natomiast dopiero na dużą skalę okazało się, że jest niebezpieczny. Otóż nie jest to takie proste udowodnić, że osoba obciążona wieloma chorobami związanymi z otyłością zmarła w wyniku podania leku, a nie swoich problemów zdrowotnych.

Przygotuję jeszcze tekst o suplementach diety na odchudzanie, z wieloma ciekawymi informacjami, do którego już was serdecznie zapraszam.

Niestety odchudzanie to ciężka walka, nie zapominajmy o zdrowym rozsądku. Dziś nadwaga i otyłość jest jeszcze przyczyną wielu chorób, mogę śmiało powiedzieć, że najczęstszą przyczyną zgonów w Europie! Dbajmy o to, co jemy, unikajmy tłustych potraw i uprawiajmy sport codziennie! Po prostu zmień swoje dotychczasowe nawyki!

Z mojego doświadczenia (tutaj przeczytasz o mojej własnej walce z kilogramami) mogę powiedzieć, że zmiana nawyków żywieniowych jest skuteczniejsza niż odchudzanie, ale zdecydowanie trudniejsza. Nie potrzebujesz tabletek odchudzających oraz super diet, gdyż to co doprowadzi Cię do sukcesu to zmiana Twoich dotychczasowych nawyków. Mnie się udało, to Tobie też się uda.

Co zawierają suplementy ? Jak działają? Które z nich są najskuteczniejsze? Dowiesz się tutaj.  

Jeśli interesuje Cię temat zmiany nawyków, zapraszam  tutaj.

Photo of young woman running on the beach at dawn