RODZINA

DZIESIĘĆ RAD, DZIĘKI KTÓRYM TWOJE DZIECKO ZACZNIE CIĘ SŁUCHAĆ

June 12, 2016, Author: Anca

W pierwszych latach życia dziecko stawia przed swoimi rodzicami sporo wyzwań, którym nie JEST łatwo sprostać w szczególności, gdy maluch nas nie słucha. Zdarza się, że dzieci biegają po całym domu jeśli nie chcą wykonać polecenia rodzica, śmieją się lub robią głupie miny. Być może wtedy Twoje dziecko dobrze się bawi, ale Tobie na pewno nie jest do śmiechu.

Poniżej znajduje się 10 strategii, których należy użyć, gdy maluch Cię nie słucha, a dzięki wcieleniu ich w życie Twoje dni będą trochę mniej frustrujące i już nie będziesz musiał walczyć o władzę ze swoją pociechą.

1. Wołaj swoje dziecko po imieniu

Zwracając się do swojego dziecka używaj do tego celu pseudonimów i czułych słów, które mają ogromny wpływ na interakcję z małymi dziećmi. Zdrabniaj imię swojego dziecka, a jeśli nie słucha zwracaj się do niego za pomocą pełnego imienia, a z czasem zobaczysz, że sposób ten przynosi efekty.

2. Zejdź do poziomu dziecka

Postaraj się zejść do poziomu, w którym oczy Twoje i Twojego dziecka się spotkają, dzięki czemu dziecko odczuje, że jest dla Ciebie ważne. Jeśli leży ono w łóżku przykucnij lub usiądź obok na fotelu w trakcie rozmowy. Sposób ten stosuje się niezależnie od wieku dziecka. W czasie, gdy dziecko nie chce wykonywać Twoich poleceń kucnij lub usiądź na podłodze i przeprowadź z nim rozmowę.

3. Nawiąż kontakt wzrokowy

Jest to najczęściej spotykana rada jakiej udziela się młodym rodzicom, gdyż jest ona bardzo skuteczna, gdy dziecko nie słucha. Jeśli nawiążesz kontakt wzrokowy ze swoją pociechą będzie Ci łatwiej zwrócić na siebie jego uwagę, dzięki czemu skupi się na tym, co mówisz.

4. Używaj gestów

Niezależnie od tego, czy dziecko umie już mówić, używaj gestów do komunikowania się z nim, dzięki czemu zobrazują one wiadomości, które chcesz przekazać i maluchowi będzie łatwiej je zrozumieć. Dziecko rozpozna kiedy jesteś zły, jeśli na Twoim czole pojawią się bruzdy i zapamięta, że nie wolno czegoś robić jeśli zabraniając mu tego zdecydowanie potrząśniesz głową. I odwrotnie, ukazuj radość i kiwaj głową, jeśli dziecko postępuje dobrze.

5. Miej realne oczekiwania

Dostosuj oczekiwania do wieku dziecka. Większość maluchów jest posłuszna tylko raz na jakiś czas. Nie można oczekiwać, że małe dziecko będzie słuchać wszystkich naszych instrukcji.

6. Dawaj krótkie komunikaty

Im krótsze i bardziej zwięzłe wiadomości, tym bardziej prawdopodobne jest, że maluch zrozumie Cię i posłucha. Czasami dzieci są przytłoczone zbyt dużą ilością instrukcji, których im udzielamy, przez co przestają słuchać. Korzystanie z jednego lub dwóch krótkich zdań zdecydowanie ułatwi komunikację.

7. Stosuj pochwały

Wyraź swoją aprobatę na prawidłowe zachowanie dziecka, gdyż jest to bardzo ważny element w jego wychowaniu. Staraj się chwalić malucha słowami „dobra robota” czy „wygrałeś” a jednocześnie zachowaj umiar i nie przesadzaj z komplementowaniem. Czasami zamiast używać słów „dobra robota” sprecyzuj co takiego zrobiło Twoje dziecko, że zasłużyło na Twoją pochwałę. Podkreślanie dobrych zachowań sprawi, że szybciej zrozumie co wolno robić, a czego nie.

8. Wypróbuj olejki eteryczne

Zastosowanie różnego rodzaju olejków pomoże uspokoić nastroje w Twoim domu i zminimalizować ilość sytuacji stresowych.

9. Mów szeptem

Kiedy wszystko inne zawiedzie ścisz głos i mów bardzo cicho. Kiedy zejdziesz do poziomu dziecka i zaczniesz szeptać patrząc mu prosto w oczy maluch poczuje się tak, jakbyś mówił mu tajemnicę. Zacznie słuchać, a jednocześnie wyciszy się.

10. Mów śpiewając

Muzyka to potężne narzędzie, z którego można skorzystać, gdy dziecko nie słucha. Śpiewając poprawisz jego nastrój i przykujesz uwagę, dzięki czemu zacznie wykonywać Twoje instrukcje.