CIAŁO, ODCHUDZANIE

Który trening Ewy Chodakowskiej wybrać?

May 31, 2016, Author: Anca

EWA CHODAKOWSKA  – KTÓRY TRENING WYBRAĆ?

Jak dobrać programy Ewy Chodakowskiej do swoich możliwości?
Co można dzięki nim wypracować?
Od którego najlepiej zacząć?
Który program najlepiej spali tkankę tłuszczową?
O czym warto pamiętać by ćwiczyć bezpiecznie?

Dziś postaram się podzielić z Wami moimi doświadczeniami z programami treningowymi Ewy Chodakowskiej. Będę pisać tylko o tych, które kupiłam i przetestowałam na sobie. Dzięki temu może łatwiej będzie Ci dobrać program optymalny dla Ciebie. Większość z nich skupia się na problematycznych częściach kobiecego ciała, czyli wszędzie tam gdzie gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej- brzuch, uda i pośladki. Nie jestem specjalistą, ani zawodowym sportowcem. Jestem zwykłą amatorką aktywności fizycznej, która musi pogodzić codzienne obowiązki ze sportową pasją. Dlatego uwielbiam krótkie programy Ewy! Często jest to tylko pół godziny. Dwa kwadranse w ciągu dnia to idealnie tyle, aby znaleźć czas pomiędzy obowiązkami nawet, kiedy jesteś zabiegana.

 

SKALPEL

To najbardziej kultowy program Ewy, 35minut ćwiczeń plus rozciąganie. Jest średnio wymagający kondycyjnie, ale bardzo wymagający siłowo. Podczas ćwiczeń należy skupić się na oddechu i spięciu mięśni brzucha, co w trakcie jest dokładnie tłumaczone. Tempo jest dość spokojne w porównaniu z pozostałymi programami, ale duża liczba powtórzeń potrafi dać się we znaki. I o to chodzi! Ten program doskonale modeluje sylwetkę, zarysowuje mięśnie i pomaga w walce z celulitem.

 

SKALPEL II

Znajduje się na płycie „Pierwsza autorska płyta Ewy Chodakowskiej”, zwany jest też potocznie skalpelem z krzesłem. Jak nie trudno się domyślić krzesło będzie nam potrzebne, aby wykonać trening. Absolutnie polecam ten program dla osób początkujących, ponieważ jest krótki 25minutowy, zawiera osobną rozgrzewkę i jest najprostszym programem Ewy. Ćwiczenia podzielone są na trzy rundy, zaczynając od najprostszych. Krzesło pomaga w utrzymaniu równowagi i ułatwia ćwiczenia np. przysiady, podpory przodem, brzuszki stają się łatwiejsze. Uwielbiam wracać do tego programu, kiedy mam gorszy dzień lub niewiele czasu na trening.

 

SKALPEL WYZWANIE

W tym programie Ewa podniosła znacznie intensywność wysiłku przeplatając ćwiczenia wykorzystujące ciężar własnego ciała z ćwiczeniami cardio. Dzięki temu poczujesz się szczęśliwsza po zakończonym treningu. A interwałowy trening (zawierający okresy zwiększonej intensywności ćwiczeń) spowoduje spalanie tkanki tłuszczowej jeszcze długo po treningu. Program jest wymagający, ponownie liczymy powtórzenia wykonanych ćwiczeń, do tego pozwala doskonalić koordynację ruchową, a Twoje postępy sprawią Ci dużo frajdy. Jeśli zależy Ci na wysmukleniu i wymodelowaniu sylwetki ten program będzie idealny. Czas trwania to tylko 35 minut, program dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję i wymodelować ciało.

 

TURBO WYZWANIE

Jeszcze bardziej intensywny program treningowy. Teraz nie liczymy już powtórzeń tylko staramy się wykonać ich jak najwięcej w przeznaczonym czasie- to tzw. tabata. Ma to znaczenie dla bardzo korzystnego spalenia tkanki tłuszczowej. Badania pokazują, że w porównaniu do klasycznych ćwiczeń aerobowych trening interwałowy prowadzi do spalenia nawet do trzech razy większej ilości tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym o połowę mniejszym wysiłku energetycznym i ponad połowę krótszym czasie treningu. Dzieje się tak, ponieważ ten trening spala tkankę tłuszczową jeszcze długo po jego zakończeniu podnosząc metabolizm oraz szybko rozwija kondycję. Na płycie znajduje się rozgrzewka, 8 rund rozliczonych w czasie, który widać na ekranie, (są również momenty na odpoczynek) i rozciąganie. To naprawdę dobra płyta dla osób posiadających nadwagę, działa wręcz spektakularnie. Początkowo można zacząć od mniejszej ilości rund 4-5, a z czasem przejść do 8. Uwaga, jest również dużo podskoków i tupania w podłogę, więc jeśli mieszkasz nad kimś w bloku ten program przeznaczony jest dla osób posiadających wyrozumiałych sąsiadów!

 

PŁASKI BRZUCH

15 minutowy dodatek do książki Przepis na Sukces Ewy Chodakowskiej. To idealna odpowiedź na problemy osób pracujących w pozycji siedzącej. Wzmacnia mięśnie brzucha, modeluje je, a tym samym pomaga odciążyć kręgosłup. Rozciąga dokładnie mięśnie grzbietu pomagając zwalczyć bóle podłopatkowe. Idealny dodatek do głównego treningu.

 

SECRET

To zupełnie inny program treningowy, zaczerpnięty z podstaw pilatesu, trwa 45minut, doskonale wycisza. Nie jest wymagający kondycyjnie, za to doskonale pozwala ćwiczyć mięśnie głębokie kręgosłupa, brzucha, miednicy, nóg, ramion i pleców. Dzięki temu doskonale spala wewnątrzmięśniową tkankę tłuszczową, wzmacnia mięśnie stabilizujące postawę ciała i poprawia koordynację. Po tym programie rozwinęła się u mnie większa siła mięśni, zmniejszył znacznie obwód w talii i poprawiła postawa ciała. Jeśli chcesz się zrelaksować, wzmocnić całe ciało i zadbać o kręgosłup to jest program dla Ciebie.

 

METAMORFOZA 21

To połączenie ćwiczeń opartych o tabatę jak w turbo wyzwaniu z intensywną pracą nad stabilizacją własnego ciała. Do wykonania tych ćwiczeń należy kupić piłkę fitness, koszt to około 50zł. Istotne jest by dobrać wielkość piłki do swojego wzrostu:

151 – 165 cm 55 cm
166 – 175 cm 65 cm

 

Użycie piłki angażuje mięśnie głębokie jak podczas pilatesu, ale w dynamicznych warunkach, podnosząc nam poprzeczkę jeszcze wyżej. To doskonały program dla osób poszukujących nowych ćwiczeń i nowych wyzwań. Bardzo intensywnie spala tkankę tłuszczową, modeluje sylwetkę, poprawia koordynację i sprawia, że mięśnie wokół kręgosłupa staną się bardziej wytrzymałe i silne.

 

SUKCES

Zawiera rozgrzewkę, trzy 15 minutowe treningi i rozciąganie. Treningi możesz wykorzystać i łączyć według Twoich potrzeb. Pierwszy HIT- CARDIO MAX jest przeznaczony dla osób zaawansowanych, bardzo intensywnie przyspiesza metabolizm. Część druga STOP CELULIT to ćwiczenia kształtujące uda i pośladki, wykonywane na macie bez obciążania kolan. Trzeci zestaw ćwiczeń PŁASKI BRZUCH wzmacnia dolną część grzbietu i brzuch, doskonale zmniejszając tzw. boczki. Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie którejś z poszczególnych części do codziennego zestawu ćwiczeń. Jeśli masz czas, wydłużasz trening o kwadrans, jeśli nie – przechodzisz do rozciągania.

 

By ćwiczyć bezpiecznie pamiętaj o tym by najpierw upewnić się, że Twój stan zdrowia pozwala Ci podjąć aktywność fizyczną. Zadbaj o swoje stawy i ćwicz zawsze w obuwiu sportowym. Bardzo istotny wpływ na efekty ćwiczeń i ich bezpieczeństwo ma poprawnie wykonana rozgrzewka i dokładne rozciąganie po treningu. Acha! I zadbaj o uzupełnienie płynów, najlepiej w wersji izotoniku, który nawodni Twój organizm.

Domowe przepisy na pyszne i tanie izotoniki znajdziecie w innym wpisie na blogu.