RODZINA

50 porad dla rodziców (i nie tylko). Jak wychować dwujęzyczne dziecko.

May 25, 2016, Author: Anca

Rodziny dwukulturowe nie są już rzadkością. Coraz częściej spotyka się dzieci, które mówią więcej niż dwoma językami. Rodzicom nasuwa się wiec pytanie jak wychować DWUJĘZYCZNE DZIECKO ? Nie ma na to jednej prostej odpowiedzi.  Poniżej znajdziecie 50 porad i spostrzeżeń dotyczących wychowania dwujęzycznych dzieci.  Co byście dodali do tej listy?  

 

 1. Zacznij wcześnie

Im dzieci są młodsze, tym mają większe predyspozycje do zapamiętywania słów ze słuchu i rozumienia ich sensu. Wynika to z faktu, że dzieci opanowują język obcy bez potrzeby angażowania do tego języka ojczystego, przyswajając go dokładnie w ten sam sposób. U nas w domu, od samego początku był podział językowy. Mama mówi tylko po polsku, tata tylko po hiszpańsku.

 

 1. Ustal priorytety

Jeśli nie skupisz się na tym, by od małego uczyć dziecko drugiego języka, najprawdopodobniej zacznie ono mówić językiem większości. Nie przegap momentu w którym to się stanie i systematycznie ucz swoją pociechę języka mniejszości.

 

 1. Nie zostawiaj niczego przypadkowi

Nie pozwól, by o tym w jakim języku mówi Twoje dziecko zadecydował los. Kontroluj sytuację i od samego początku systematycznie mów do dziecka w dwóch językach. Zobaczysz jak szybko będziesz mógł porozumiewać się z nim w swoim ojczystym języku. Moje polmexy wiedziały, że do taty muszą mówić tylko po hiszpańsku a do mamy tylko po polsku. Oczywiście zdarzały się „miksy językowe”, czyli używanie hiszpańskiej gramatyki z polskimi i angielskimi słowami, ale uważam ze efekt końcowy jest super. Mówią trzema językami.

 

 1. Określ cel

Wyznacz realny cel w kwestii poziomu, który powinno osiągnąć Twoje dziecko. Bardziej zadowoli Cię płynność w mówieniu niż w czytaniu i pisaniu? A może to umiejętność czytania i pisania jest najważniejsza? Podejmij decyzję i realizuj swój plan. Nasze polmexy mówią płynnie po polsku, hiszpańsku i angielsku. Piszą i czytają po polsku i angielsku. Uczenie czytania i pisania po hiszpańsku zostawiłam na koniec.

 

 1. Pozyskaj informacje

Zdobądź niezbędne informacje na temat dwujęzycznych dzieci. Kompletuj zestaw książek, przeglądaj informacje w internecie i podpytuj innych rodziców poszerzając w ten sposób swoją wiedzę i zyskując nowe pomysły. Jak urodziły się moje polmexy, nie wiele miałam informacji w intrenecie. Rozmawiałam dużo z rodzinami dwu oraz trzyjęzycznymi. Pozwoliło mi to zrozumienie sytuacji i podjęcie mojej decyzji w sprawie języka

 

 1. Dziel się wiedzą

Pisanie na temat dwujęzycznych dzieci w czasopiśmie, na blogu czy na forum sprawi, że czytający je ludzie staną się bardziej świadomi i skuteczni w dążeniu do celu. Aby monitorować postępy dziecka spisuj codzienne doświadczenia, by móc w przyszłości do nich wrócić i porównać ze stanem obecnym. Mam nadzieje ze porady, które znajdziecie na chicpl.com się przydadzą J

 

 1. Ignoruj przeciwników

Niektórzy ludzie mogą twierdzić, że dwujęzyczne dziecko będzie mylić języki podczas mówienia, bądź też odczuwać trudności w uczeniu się obu języków jednocześnie. Nie ma recepty na sukces, dlatego traktuj udzielane rady z przymrużeniem oka. Rób to, co uważasz za słuszne. Pamiętaj, to są Twoje dzieci, i ty podejmujesz decyzje.

 

 1. Przestrzegaj zasad

Kluczem do sukcesu jest częste mówienie w danym języku oraz wzbudzanie w dziecku potrzeby jego używania. Maluch musi mieć wystarczający kontakt z językiem docelowym i odczuwać chęć korzystania z niego.

 

 1. Przyjmij strategię

Jak używać dwóch języków w rodzinie? Jedną z możliwości jest, żeby każdy z rodziców mówił w swoim języku ojczystym, natomiast drugą, że język mniejszości będzie używany w domu, a drugi język dziecko przyswoi dzięki danej społeczności. Niezależnie od przyjętej strategii, należy konsekwentnie się jej trzymać.

 

 1. Zdecyduj jak uczyć

Nie tylko strategia jest ważna, lecz również forma nauczania. Nieważne jaką koncepcję przyjmiesz, dąż do utrzymania równowagi między językami. Jeśli dziecko chodzi do szkoły prowadzonej w języku społeczeństwa w którym się wychowuje, musisz poświęcić podobną ilość czasu na uczenie go drugiego języka.

 

 1. Chwytaj każdy dzień

W nauce języka ważna jest konsekwencja. Rozwój dwujęzycznego dziecka jest procesem długotrwałym ale nie znaczy to, że można marnować czas. Pamiętaj, że regularne przyswajanie języka pozwoli szybciej osiągnąć zamierzony cel.

 

 1. Profilaktyka

Zgodnie z medycznym stwierdzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć” naszym celem jest zapobieganie za pomocą efektywnej nauki języka w pierwszych latach życia dziecka, przed trudnościami związanymi w posługiwaniu się nim w przyszłości.

 

 1. Bądź cierpliwy

Musisz mieć na uwadze, że nauka języka to proces wymagający dużej ilości czasu i poświęcenia. Uzbrój się w cierpliwość i wytrwale dąż do celu, pozwalając dziecku przyswoić język w odpowiednim dla niego tempie.

 

 1. Nauka przez zabawę

Choć nauka języka jest rzeczą trudną dla wszystkich w nią zaangażowanych, spróbuj sprawić, by nie kojarzyła się ona dziecku z niemiłą koniecznością. Nauka przez zabawę pozwoli Ci w prosty sposób przekazać dziecku wiedzę, a jednocześnie maluch będzie czerpać z niej przyjemność.

 

 1. Rozmawiaj z dzieckiem

Dotychczas przeprowadzone badania wykazały korelację pomiędzy ilością wypowiedzianych słów do dziecka w jego wczesnych latach życia, a jego zdolnościami językowymi w przyszłości. Dlatego staraj się dużo mówić do swojej pociechy, jednocześnie nie zapominając o poziomie swoich wypowiedzi.

 

 1. „Sklonuj się”

Ze względu na dużą ilość pracy lub innych obowiązków za mało czasu poświęcasz dziecku? Jest na to sposób. Jednym z rozwiązań może być nagrywanie różnego rodzaju krótkich filmików z Tobą w roli głównej, na których będziesz czytać książkę, opowiadać historię czy śpiewać piosenkę. Twoje dziecko na pewno będzie zachwycone.

 

 1. Czytaj dziecku

Codzienne głośne czytanie w języku mniejszości, przez co najmniej 15 minut, odgrywa dużą rolę w całym procesie nauki. Może się to wydawać zbyt proste, ale regularne czytanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, jak również jego zainteresowanie książkami i literaturą.

 

 1. Wybieraj książki z rozdziałami

W momencie, gdy Twoje dziecko osiągnie odpowiedni wiek oraz poziom znajomości języka, zacznij wybierać książki podzielone na rozdziały. Regularne czytanie pojedynczych rozdziałów sprawi, że Twoja pociecha uzależni się od książek.

 

 1. Buduj domową bibliotekę

Nie będziesz mógł czytać swojemu dziecku regularnie, jeśli nie będziesz posiadał odpowiednich książek w danym języku. Wyposaż więc domową biblioteczkę w kilka nowych pozycji. Jest to niewielka inwestycja, która już niedługo zwróci się w postaci dobrej znajomości języka.

 

 1. Kupuj właściwe książki

Książki powinny przede wszystkim inspirować, a także budzić miłość do czytania. Im więcej ciekawych książek przeczytamy dziecku, tym łatwiej będzie ono miało znaleźć swoje ulubione pozycje w rzadziej używanym języku, a także będzie ono rozwijać zamiłowanie do czytania.

 

 1. Na prezent ofiarowuj książki

Obdarowywanie rodziny i przyjaciół książkami w języku mniejszości na wszystkie możliwe okazje sprawi, że będziesz zarażał miłością do książek innych. Zwrócisz również uwagę na fakt, że jak ogromną  rolę odgrywają w życiu człowieka, a także dasz do zrozumienia, że książki są świetnym pomysłem na prezent również dla Twojego dziecka.

 

 1. Odwiedzaj bibliotekę publiczną

Sprawdź zasoby biblioteki znajdującej się w Twojej okolicy. Prawdopodobnie nie znajdziesz tam dużej ilości książek w innym języku niż obowiązującym w danym miejscu, ale zawsze warto ten fakt sprawdzić. Można też wypożyczyć książki z obrazkami, do których osobiście dopiszesz historię, co zdecydowanie rozbudzi wyobraźnię Twojego dziecka.

 

 1. Używaj komiksów

Komiksy skutecznie podsycają rozwój umiejętności czytania. Dwujęzyczne dziecko niekoniecznie musi mieć ochotę na czytanie w języku mniejszości, dlatego studiowanie ciekawych komiksów może go do tej czynności zdecydowanie zachęcić.

 

 1. Zapisz się do magazynów

Doskonałym pomysłem jest prenumerata czasopism dla dzieci w języku docelowym. Kolorowe, przyjazne dzieciom magazyny można znaleźć w całkiem przystępnych cenach. Najprawdopodobniej Twoje dziecko z niecierpliwością będzie oczekiwać każdej kolejnej gazety.

 

 1. Zachęcaj do czytania

Naturalną rzeczą jest, że czytamy wszystko co znajduje się w zasięgu naszego wzroku. Warto więc umieszczać opisane karteczki samoprzylepne na różnych rzeczach codziennego użytku tak, by dziecko nieświadomie mogło przyswajać nowe słowa.

 

 1. Pisz własne historie

Wciel się w rolę pisarza. Jeśli Twoje dziecko opanowało już zdolność czytania w rzadziej używanym języku, możesz codziennie pisać dla niego jedną kartkę tekstu na temat Waszego życia. Twoja pociecha każdego dnia będzie oczekiwać dalszej części historii, w której będzie jednym z głównych bohaterów.

 

 1. Puszczaj muzykę w tle

Słuchanie muzyki w języku mniejszości jest łatwym i skutecznym sposobem na poszerzanie zasobu słów Twojego dziecka. Muzyka nie dość, że wspomoże codzienne wysiłki to również ukształtuje gust muzyczny pociechy.

 

 1. Graj wspólnie z dzieckiem

Dzieci uwielbiają spędzać czas na graniu z bliskimi w różne gry. Wybieranie planszówek w rzadziej używanym języku sprawi, że w czasie zabawy maluch będzie przyswajał wiedzę. Dwie pieczenie na jednym ogniu.

 

 1. Wystrój domu

Oprócz książek, muzyki i gier zadbaj również o to, by w domu pojawiało się jak najwięcej elementów w Twoim ojczystym języku.

 

 1. Pielęgnuj pasje

Dołóż wszelkich starań, aby pielęgnować pasje swojego dziecka. Jeśli Twój syn uwielbia piłkę nożną, a Twoja córka uwielbia malować, szukaj odpowiednich książek i płyt na DVD dotyczących zamiłowań Twoich dzieci.

 

 1. Opowiadaj historię

Wytęż pamięć i spróbuj przypomnieć sobie swoje dzieciństwo, a potem opowiedz o nim swojemu dziecku. W ten sposób dowie się ono czegoś ciekawego na Twój temat, a jednocześnie nauczy nowego słownictwa.

 

 1. Bądź tajemniczy

Człowiek z natury jest bardzo ciekawskim stworzeniem, dlatego użyj tej cechy do zainteresowania swojego dziecka. Bądź podstępny i szukaj możliwości, w którym za pośrednictwem tajemnicy będziesz mógł zmotywować dziecko do mówienia w języku mniejszości.

 

 1. Skorzystaj z obrazów

Wszędzie otaczają nas zdjęcia, ilustracje, obrazy. Spróbuj zapytać dziecko co widzi na danym obrazku. Z upływem czasu można zwiększać ilość pytań kierowanych do dziecka i tym samym przyczyniać się do rozwoju języka.

 

 1. Dawaj zadania domowe

Jeśli zależy Ci, żeby dziecko dobrze opanowało czytanie i pisanie w danym języku, codziennie dawaj mu pracę domową do wykonania. Najlepiej zacząć odpowiednio wcześnie, żeby móc wyrobić w dziecku nawyk systematyczności.

 

 1. Odwiedzaj dziadków

Wiele rodzin z dwujęzycznymi dziećmi mieszka daleko od dziadków. Spróbuj wzmocnić więzi potomka z rodzicami za pomocą listów, telefonów czy czatu wideo.

 

 1. Przyjaciel korespondencyjny

Znajdź dziecku korespondencyjnego przyjaciela, z którym będzie mogło systematycznie wymieniać listy. Dzięki temu pociecha bez problemu nauczy się używać języka w mowie i piśmie.

 

 1. Wartość języka

Uświadom dziecku, jak ważne jest, by nauczyło się mówić w innym języku niż język otoczenia.

 

 1. Używaj języka do pomocy innym

Staraj się stwarzać sytuacje, podczas których Twoje dziecko będzie mogło nieść pomoc używając języka mniejszości. Dzięki temu nauczysz je jak należy postępować oraz wpoisz, że znajomość języka bywa pomocna.

 

 1. Dużo podróżuj

Możliwie często zabieraj swoją pociechę  w krótsze lub dłuższe podróże. Jest to doskonały sposób na naukę języka i poznawanie kultury innego kraju.

 

 1. Metoda marchewki i kija

Przygotuj małe drobiazgi, którymi będziesz obdarowywał swoje dziecko za zrealizowanie zleconych mu zadań. Może to być naklejka lub mały przysmak, który zmotywuje dziecko do wykonania danej pracy.

 

 1. Stwórz listę rzeczy do zrobienia

Aby o niczym nie zapomnieć, spisz w języku mniejszości listę dziennych obowiązków Twojego dziecka. Dzięki tej czynności każdy dzień będzie produktywny, a maluch w szybkim tempie przyswoi podstawowe słownictwo.

 

 1. Bądź kreatywny

Znajduj rozwiązania najtrudniejszych sytuacji. Musisz liczyć się z tym, że Twoje dziecko dorasta i okoliczności ciągle będą się zmieniać. Bądź czujny a nic Cię nie zaskoczy.

 

 1. Bądź silny

Pamiętaj, że wychowanie dwujęzycznego dziecka to maraton a nie sprint. Tylko ciężka praca i ogromne samozaparcie pozwolą osiągnąć sukces.

 

 1. Niczego nie żałuj

Nie zastanawiaj się nad tym co by było, gdybyś wcześniej rozpoczął uczyć dziecko drugiego języka. Bez względu na to ile dziecko ma lat, jeszcze nie jest za późno, by nadrobić braki.

 

 1. Bądź wytrwały

Jeśli dwujęzyczność Twojego dziecka jest dla Ciebie naprawdę ważna, musisz nauczyć się stawiać czoła trudnościom.

 

 1. Poświęć czas i uwagę

Okres dzieciństwa szybko przemija. Poświęć jak najwięcej swojego czasu dziecku, żeby w przyszłości nie żałować straconych chwil. Prócz wsparcia w nauce języka obdarz dziecko miłością i troską.

 

 1. Pamiętaj o odpoczynku

Twoje samopoczucie jest bardzo ważne, dlatego staraj się dbać o siebie najlepiej jak potrafisz. Prawdopodobnie będziesz niewielką pomocą dla swojego dziecka, gdy będziesz nagminnie zamyślony i rozkojarzony.

 

 1. Moc dobroci

Dwujęzyczne dzieci mogą czerpać korzyści ze swoich przywilejów nie tylko dla siebie, lecz również dla świata. Dwujęzyczne umysły zazwyczaj charakteryzują się większą tolerancją, dlatego też mogą zarażać empatią innych.

 

 1. Prowadź dziennik

Spróbuj prowadzić swego rodzaju pamiętnik, w którym będziesz spisywać radości i troski dnia codziennego. Wraz z upływem czasu będziesz mógł porównać, jak wiele się zmieniło od czasu, gdy zacząłeś go pisać.

 

50 PUNKTOW - JAK WYCHOWAĆ DWUJĘZYCZNE DZIECKO
JAK WYCHOWAĆ DWUJĘZYCZNE DZIECKO

 

Źródło:
“Raising a Bilingual Child” Barbara Zurer Pearson
“Maximize Your Child’s Bilingual Ability: Now Available Worldwide” Adam Beck