PRAWIDŁOWA DIETA

Kawa ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie

March 3, 2016, Author: Anca

kawa1.jpg

Dla milionów ludzi na całym świecie nie ma lepszej możliwości na dobry początek dnia niż filiżanka dobrej kawy. Jej aromat, smak, działania pobudzające i wzmagające aktywność umysłową to główne czynniki, które spowodowały, że napój ten uzyskał aż tak wysoką popularność. Jednak okazało się, że to nie jedyne pozytywne oddziaływanie tej substancji na nasz organizm. Poza skutkami krótkofalowymi jak ożywienie i poprawa nastroju, niewielu osób, że regularne jej picie pozwala zapobiegać wielu groźnym chorobom m.in cukrzycy typu 2, czy chorobie Alzheimera. Zawarte w każdym ziarnie kawy składniki, jak kofeina czy polifenole współdziałają ze sobą, co pozwala im w różnoraki sposób wpływać na procesy zachodzące w ludzkim organizmie.

ghirardelli.square.cardamom.coffee.6.1.jpg

Kofeina aktywuje działanie receptora dopaminy, która ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy oraz korę mózgową, które zostają pobudzone- dzięki czemu zwiększają sprawność myślenia, zmniejszają zmęczenie fizyczne i psychiczne oraz polepszają nastrój.

Ponadto kawa, dzięki zawartości kofeiny, podnosi możliwości skupienia uwagi i wydłuża czas koncentracji. Niektórzy uważają także, że może poprawiać pamięć i zdolności logicznego myślenia.
Wpływa na procesy metaboliczne w organizmie. Stymuluje zarówno rozkład tłuszczów w tkance tłuszczowej, jak i glikogenolizę w mięśniach szkieletowych. Ze względu na przyspieszanie przemiany materii, szczególnie metabolizmu tłuszczów oraz stymulację wydzielania soku żołądkowego, filiżanka kawy może pomóc osobom z problemami trawiennymi oraz wspomagać odchudzanie.

Ma znaczenie w łagodzeniu migreny, co spowodowane jest właściwością rozszerzania obwodowych naczyń krwionośnych i jednoczesnym odruchowym skurczem naczyń mózgowych.

Kawa wykazuje działania przeciw bakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Według niektórych naukowców uznawana jest za jedno z najbogatszych źródeł antyoksydantów w diecie przeciętnego człowieka.

ghirardelli.square.cardamom.coffee.3.1

Badania przeprowadzone stosunkowo niedawno, na grupie 125 tys. osób wykazały, że picie kawy w sposób istotny obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Wiele dotychczasowych badań epidemiologicznych potwierdziło, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowań na różnego typu nowotwory, np. nowotwór sutka, czy jelita grubego.
Kawa, a dokładnie zawarta w niej kofeina, chroni przed nowotworami skóry wywołanymi promieniowaniem UV.
Kawa ma również pozytywny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka piersi u kobiet.

Wiele badań wpływu długoletniego picia kawy na choroby układu sercowo – naczyniowego, nie potwierdziło jej domniemanego szkodliwego wpływu na ten układ. W ręcz przeciwnie, Lopez – Garcia i wsp. udowodnili, że ok. 6 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej.Niedawno dokonano rewolucyjnego odkrycia, że kawa zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera.

Jak możemy zauważyć, korzystne skutki picia kawy są imponujące i zachęcające. Jednakże należy pamiętać, że do kawy, jak do każdej używki i każdej substancji, która zawiera szereg składników o działaniu farmakologicznym, należy podchodzić z rozwagą.Szczególnie powinny pamiętać o tym osoby chorujące na choroby układu krążenia oraz przewodu pokarmowego. To co jednym pomaga, drugim może zaszkodzić.

linia
Źródło:

comments (2)

 • avatar image
  Dobrze wiedzieć: uwielbiam kawę i nie mogę sobie wyobrazić dnia bez co najmniej dwóch kubków! wielkich kubków! :-)

  agafrankblog

  March 3, 2016 Reply
  • avatar image
   To dokładnie tak jak ja! pierwsza rzecz, którą robię po obudzeniu się to włączenie ekspresu. Niestety, przez wiele lat były utrwalane w społeczeństwie jedynie negatywne skutki picia tego wspaniałego napoju, które zaczęły osiągać wręcz rangę mitów. dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie :)

   Kinga

   March 3, 2016 Reply