PORADY

Lubię porządek, ale nie lubię sprzątać – 10 przykazań porządku w domu

March 17, 2016, Author: Anca

Według “Słownika synonimów polskich”, porządek to stan, w którym wszystko znajduje się na swoim miejscu i ma taki wygląd, jak należy. Łatwiej powiedzieć niż zrobić gdy się jest typem leniwca lubiącego porządek.

 

79381acdfb0dda48e4883cf4bb7e198c

 

Jako matka i żona oraz kobieta intensywnie pracująca zawodowo postanowiłam poszukać osoby, która by mi pomogła w ogarnięciu mojego “nieładu artystycznego”. Po 12 latach mieszkania w Meksyku przyzwyczaiłam się do pomocy w domu. Pani sprzątająca w moim domu sama miała panią sprzątającą w jej domu. Pomoc w prasowaniu, gotowaniu, sprzątaniu, etc, to norma w Meksyku. Jestem w Polsce, więc trzeba przystosować się do nowych warunków, lecz szybko zorientowałam się, że znalezienie odpowiedniej osoby do sprzątania nie jest wcale takie proste.

Zdecydowałam się więc na wypracowanie mojego własnego „systemu sprzątającego”. Przemyślałam, poczytałam – najważniejsza jest optymalizacja czasu. Pozbyłam się także niepotrzebnych „zbieraczy kurzów”. Przeczytane książki wylądowały w bibliotece a ubrania (które czekały na cud efektu kolejnej diety) po prostu oddalam w dobre ręce. POSTANOWIŁAM TEŻ WPROWADZIĆ:

 

10 PRZYKAZAŃ PORZĄDKU W DOMU

 

1. ODKŁADAĆ RZECZY NA MIEJSCE.

To był dla mnie najtrudniejszy z punktów, ale udało się gdy wprowadziłam system- każda rzecz musi mieć swoje stałe miejsce a te nieużywane oddajemy, odsprzedajemy czy po prostu wyrzucamy.

linia

2. PRACOWAĆ NAD NOWYMI NAWYKAMI.

Nasze zwyczaje są często trudne do zmiany, zwłaszcza na początku. Niektóre nawyki są głęboko zakorzenione i nowa rutyna wymaga od nas więcej wysiłku. Aby wyrobić sobie nawyk, musisz powtarzać daną czynność, przez określony czas – średnio 28 dni. Oto przykładowe czynności:

* Posprzątanie na blacie po przygotowaniu posiłku
* Umycie naczyń od razu po jedzeniu
* Pościelenia łóżka zaraz po wstaniu
* Poskładania ubrań zaraz po zdjęciu ich z suszarki

linia

3. ZRÓB TO OD RAZU

Część drobnych prac domowych nie ma sensu odkładać na później. Przetarcie blatu, deski do krojenia, włożenie ubrań do szafy, wytarcie plamy czy kurzu najlepiej wykonać od razu. Większość plam i zabrudzeń najłatwiej usunąć natychmiast. Zajmuje to chwilę a problem rozwiązany.

linia

4. PRZYGOTUJ PLAN SPRZĄTANIA – DZIENNY, TYGODNIOWY, MIESIĘCZNY.

tumblr_inline_mtotp0uL681rh5epr

linia

 

5. WYZNACZ SOBIE DNI PRZEZNACZONE NA KONKRETNE CZYNNOŚCI.

Codziennie: zmywanie naczyń, ścielenie łóżka, odkładanie rzeczy na miejsce, czyszczenie blatów i stołów, wyrzucanie śmieci, zamiatanie i odkurzanie dywanów (mamy w domu zwierzaki).

Poniedziałek: pranie i suszenie, kwiaty (jeśli są), kurze, przegląd lodówki.

Wtorek: prasowanie, mycie podłóg.

Środa: dzień kuchni, myjemy kuchenkę, czajnik, zlew, wycieramy kurze z małych sprzętów AGD i szafek.

Czwartek: dzień łazienki, myjemy prysznic, umywalkę, lustra, toaletę, itd.

Piątek: czyścimy elektronikę i kosz na śmieci.

W weekend nie sprzątamy.

linia

 6. USTAL SOBIE CODZIENNE RYTUAŁY – PORANNE I WIECZORNE.

Ustalenie swoich własnych rytuałów, np. wieczorem przygotować sobie ubranie na następny dzień; przygotować drugie śniadanie dla swoich dzieci; ścielenie lóżek, etc.

linia

7. REGULARNE WYRZUCANIE NIEPOTRZEBNYCH PRZEDMIOTÓW 

Ćwiczenie: codziennie spokojnie przyglądaj się otoczeniu i eliminuj jedną / kilka rzeczy, które od dawna nie były używane, pokryły się kurzem, stoją zapomniane na tyłach szafki, a następnie włóż je do osobnego pudła / kosza. Jeśli w ciągu miesiąca stwierdzisz, że potrzebujesz czegoś z pudła, wyciągnij to (jeśli rzeczywiście masz dobry powód) i używaj. Po miesiącu zawartość pojemnika oddaj / sprzedaj / wyrzuć. Tych rzeczy już nie potrzebujesz.

Rezultat: wyeliminowane z przestrzeni rzeczy okazują się rzeczywiście niepotrzebne. Racjonalizacja tej eliminacji sprawia, że lepiej znosimy proces odgruzowywania.

linia

cytaty

 

 

8. ZAPANOWANIE NAD DOKUMENTAMI I INNYMI PAPIERAMI

Rachunki (jeśli nadal dostajemy je w formie papierowej) czy potrzebne faktury umieszczamy w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Wyrzucamy paragony, ulotki, gazetki reklamowe, niepotrzebne karteczki samoprzylepne, ulotki, wizytówki do których nigdy się nie zagląda.

linia

 

9. PODZIELENIE SIĘ OBOWIĄZKAMI Z DOMOWNIKAMI.

Odpuść codzienne sprzątanie po wszystkich. Mąż na pewno chętnie przejmie cześć obowiązków a dziecko, które pomaga w gotowaniu czy sprzątaniu wyrasta na samodzielnego człowieka.

linia

 

10. POLUB SPRZĄTANIE, CZYLI ODPOWIEDNIE NASTAWIENIE MA ZNACZENIE

Sprzątanie może pomóc w odchudzaniu 😉 Oto przykład kilku domowych czynności i ilość kalorii które możemy spalić w ciągu godziny (oczywiście należy pamiętać, że wszystko zależy od wagi, płci, wieku – osoby z nadwagą spalą więcej kcal) :

Szorowanie podłogi – 400 kcal

Robienie zakupów – 300 kcal

Trzepanie dywanów – 260 kcal

Praca w ogródku – 250kcal

Mycie okien – 240 kcal

Ścieranie kurzów – 240kcal

Sprzątanie łazienki – 240 kcal

Sprzątanie pokoju – 180 kcal

Odkurzanie/pranie ręczne – 150kcal

Prasowanie – 144 kcal

Ręcznie mycie naczyń 144kcal

Zamiatanie podłogi – 100 kcal

Gotowanie – 100 kcal

 

 

linia

Źródło i zdjęcia:
niebalaganka.pl
zszywka.pl
drogadominimalizmu.pl