CIAŁO

Jak się zmotywować do biegania?

April 13, 2016, Author: Anca

Powodów, dla których ludzie masowo zaczęli biegać jest mnóstwo, najczęstszym jest chęć utraty wagi, poprawa wyglądu i lepsze samopoczucie. Niektórzy zawalczyli o zdrowsze płuca rzucając tak palenie. Inni chcieli się sprawdzić, czy po prostu mieć chwilę tylko i wyłącznie dla siebie.

Najważniejsze jest jednak, by bieganie lubić.

 

Co warto robić by motywacji nie stracić?

 

Monitorowanie postępów

Dowiedziono, że motywacja pozytywna w formie np. szczerej pochwały działa dużo dłużej niż negatywna ( np. deadline). Docenić siebie musimy sami. Ale jak rzetelnie dokonać pomiaru własnych osiągnięć? Warto mierzyć czas, odległość i tempo biegu, a to prostsze niż Ci się wydaje! Potrzebujesz tylko kilka minut by zainstalować aplikację biegową, która będzie mierzyć to za Ciebie. A ponadto liczyć kalorie czy objętość płynów konieczną do uzupełnienia po wysiłku. Będziesz monitorować swój rozwój i obiecuję Ci, będziesz z siebie dumny.

Zamiast liczyć znikające kilogramy, lepiej mierzyć obwody ciała- raz w miesiącu wystarczy. Wynik koniecznie zapisz. Warto też pomyśleć o nagrodzie za każde stracone np. 3 kilogramy. Wybierz wcześniej, co Cię najbardziej motywuje; nowe buty biegowe? Wyjście do kina? Czy może koncert? Bądźcie dla siebie hojni.

JAK SIĘ ZMOTYWOWAĆ DO BIEGANIA

 

Przejrzyste planowanie treningów

W osiągnięciu wymarzonych celów ważna jest jak zwykle systematyczność. Biegaj regularnie, początkowo rób dwa dni przerwy pomiędzy treningami, w ten sposób nie znudzisz się i unikniesz kontuzji. A przecież to ważne, żeby się nie zniechęcić, prawda?

Wybranie określonej pory i konkretnego dnia w tygodniu pomoże Ci ukształtować nawyk. A to już wielki sukces, kiedy nie zastanawiasz się czy wyjść na trening tylko sam wiążesz sznurówki, bo dzisiaj wtorek. A we wtorek należy Ci się przecież mały trening! Nie bój się, że będziesz w tygodniu zmęczony aktywnością fizyczną, zastrzyk endorfin pomoże Ci z dobrym humorem przejść przez dzień czy zrelaksować się wieczorem po pracy. A kiedy dopadnie Cie stres, będziesz miał na to wybiegane.

JAK SIĘ ZMOTYWOWAĆ DO BIEGANIA

 

Pochwalenie się przed znajomymi i rywalizacja

W zależności od osobowości niektórych może motywować chęć podzielenia się z innym swoimi wynikami. Pochwal się! A być może zmotywujesz kogoś do zadbania o własne zdrowie. Mamy mnóstwo portali społecznościowych stworzonych ku temu. Płeć mniej piękną dodatkowo silnie motywuje czynnik rywalizacji.

Miłe słowa uznania i gratulacje po dobrym biegu poprawią nam samopoczucie. Wzbudzą chęć pokonywania swoich granic.

JAK SIĘ ZMOTYWOWAĆ DO BIEGANIA

Motywowanie innych

Tak naprawdę dla niektórych biegaczy nie liczą się cyferki, czy to ile ktoś zrobi kroków na kilometr. Czy będzie on przebiegnięty w 8, 7 czy 6 minut. Ważne by się dobrze bawić, można zaproponować znajomym aktywne spędzenie czasu. Można wyrwać sprzed telewizora swojego partnera i razem cieszyć się piękną wiosenną pogodą. Można poszukać grupy biegowej, poznać nowych ludzi. Dzisiaj coraz trudniej znaleźć nam czas na spotkania towarzyskie, a bieganie jest świetnym pretekstem.

MOTYWACJA BIEGACZA

Start w biegu masowym

Kiedy poczujesz już moc w żaglach zapisz się na bieg masowy. Im wcześniej zaplanujesz start tym opłata będzie niższa, a Ty będziesz miał cel, dla którego trenujesz. Będzie to silny bodziec by nie spocząć na laurach tylko dać z siebie jak najwięcej. Nie porywaj się od razu na maraton, wybierz bieg na 5-10km i ciesz się nim. Wspaniałe wspomnienia, duma, szczęście, powiedzenie sobie udało mi się nie mają ceny. Zacznij po prostu biegać.

JAK SIĘ ZMOTYWOWAĆ DO BIEGANIA

 

zdjęcia:
pinterest.com