RODZINA

TRZY RADY JAK ZWIĘKSZYĆ PEWNOŚĆ SIEBIE U DZIECKA

June 11, 2016, Author: Anca

Sprawienie, że dziecko będzie zdrowe, szczęśliwe i pewne siebie jest o wiele trudniejszym zadaniem niż się wydaje. Istnieją sprawdzone sposoby na to, by za pomocą odpowiednich interakcji rodzica z dzieckiem sprawić, że osiągnie ono życiowy sukces.

1. Ustal reguły gry

Pierwszą rzeczą, którą muszą zrobić rodzice, a będzie ona miała wpływ na szczęście i pewność siebie dziecka, to ustanowienie zasad, których będzie ono musiało przestrzegać. Wbrew pozorom nasze pociechy chcą i przede wszystkim potrzebują zasad. Każdy rodzic musi posiadać dobry kontakt z dzieckiem, a do tego nauczyć go dyscypliny i posłuszeństwa, nie zamieniając się jednocześnie w dyktatora. Maluchy oczekują od nas, że będziemy o nie dbać, wychować je i uczyć. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale dziecko musi mieć ustalone reguły, które musisz egzekwować. Jednym z elementów wychowania dziecka jest zapewnienie mu wytycznych, które w pewnym sensie nadadzą sens jego życiu. Młody człowiek musi nauczyć się, że w życiu są nie tylko przywileje, lecz także obowiązki. Niektórzy rodzice popełniają wielki błąd próbując zaprzyjaźnić się z dzieckiem i nie ustanawiać mu żadnych zasad, z obawy przed ich złym wpływem na dziecko. Nie jest to prawdą, a reguły mają duże znaczenie w budowaniu stabilności, której dzieci potrzebują.

2. Pozwól dziecku podejmować własne decyzje

Drugim czynnikiem sprawiającym, że dziecko będzie szczęśliwe i pewne siebie to umożliwienie mu podejmowania własnych wyborów. Kiedy dziecko będzie świadome nagród i kar, jakie może otrzymać w danej sytuacji będzie mogło tym samym osobiście podjąć decyzję, którą drogę wybrać i jednocześnie wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Dzieci chcą, by wskazać im kierunek, w którym powinny podążać, a dodatkowo potrzebują Twojej miłości i opieki. Dlatego słuchaj potrzeb swojego dziecka i wprowadź zasady, dzięki którym oboje będziecie szczęśliwi.

3. Zwracaj się do dziecka w odpowiedni sposób

Trzecim najistotniejszym czynnikiem w kształtowaniu osobowości i pewności siebie Twojej pociechy jest sposób w jaki do niej mówisz. Podstawą pewności siebie jest samoocena, która wynika z tego jak bardzo się sobie podobamy i czy mamy do siebie szacunek. Podczas dorastania dziecko ma zaburzoną samoocenę i jest to czas, w którym dopiero wszystkiego się uczy. Dziecko wszystkie swoje przekonania o swojej osobie nabiera na podstawie sposobu w jaki jest traktowane przez najbliższych mu ludzi w życiu, czyli przez matkę i ojca. Dlatego jeśli chcesz mieć wpływ na odpowiednie wychowanie swojego dziecka bądź dla niego podporą. Staraj się nie krytykować i nie obwiniać go. Narzekanie również nie jest wskazane. Mów swojemu dziecku, że jest wspaniałe mądre i inteligentne. Postaraj się zrozumieć jego problemy i w żadnym wypadku nie bagatelizuj ich.

pewne siebie i szczęśliwe dziecko