PORADY

Myć czy nie myć ?

April 19, 2016, Author: Anca

Myć czy nie myć ? – fundamentalne pytanie, na które każdy z nas zna odpowiedź. Myć, oczywiście. Ale czym umyć, żeby było właściwie? Która pasta jest najlepsza? Jak to jest, ile ta pasta nam pomaga, co w niej chroni zęby? I czy w ogóle jest potrzebna?

f5a04180ea3a373d70c73892bf336d2a

…a to pasty się czymś różnią?

Tym co najistotniejsze podczas mycia zębów nie jest pasta, lecz technika. By to zrobić dokładnie. To ruchy mechaniczne, szczoteczką, zapobiegają próchnicy. Jeden z profesorów na pytanie „Która pasta jest najlepsza?” odpowiadał, „ta używana dwa razy dziennie”.

Tak właśnie jest, wybierzmy więc pastę rozsądnie, taką by namsmakowała będziemy chętniej po nią sięgać.
Zwróć uwagę na zawartość fluoru, to on wzmacnia zęby. Ale tylko wtedy kiedy dostarczasz go do powierzchni zębów systematycznie i w odpowiednich dawkach. Optymalna pasta dla osoby dorosłej powinna zawierać 1450 ppm fluoru i tyle zawiera zdecydowana większość past na rynku. A ile to jest 1450 ppm fluoru? To mniej więcej tyle ile wynosi zawartość masła w margarynie, czyli bardzo niewiele :).
Ale zaraz, co to znaczy, że fluor wzmacnia zęby?

Fluor działa na powierzchni szkliwa i w wyniku reakcji chemicznych wnika do środka zębów, co sprawia, że próchnica trudniej powstaje w takim szkliwie które miało kontakt z fluorem. Jednak nie utrzymuje się on długo i potrzebne są stałe małe dawki fluoru.

Pasty zawierają substancje pieniące, polerujące, aromaty i fluor. Część z nich zawiera więcej substancji ściernych, co z jednej strony pomaga usuwać osady, zęby pozostają białe, ale z drugiej jest niekorzystne dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Część past wzbogacona jest o fluorek cyny, który dzięki cynie ma działanie bakteriobójcze. To znaczy, że zabija bakterie. Problem się niestety nie kończy, bo bakterie się bardzo szybko namnażają. Innym środkiem bakteriobójczym jest triklosan, zawarty często również w płynach do płukania jamy ustnej.
82669c6bc653cda1c32befb6d7162974

Rada praktyczna: jeśli masz problem z nieświeżym oddechem niedługo po szczotkowaniu zębów, wybieraj te preparaty które mają substancje bakteriobójcze. Jeśli to nie pomoże poszukaj pomocy u specjalisty.

Co z nadwrażliwością? Tymczasowo może pomóc pasta, ale zwykle jest to znak, że coś się dzieje z naszymi zębami i warto aby zobaczył je dentysta.

Jak wykazały badania kliniczne (He i współpracownicy 2011) pasta z fluorkiem cyny spowodowała redukcję płytki nazębnej o 24% w porównaniu z pastą kontrolną bez fluorku cyny.

c43b7c586eacdb15e9314d76ef346ae5

Badania kliniczne oceniające skuteczność tej samej pasty z fluorkiem cyny u pacjentów z zapaleniem dziąseł wykazały, iż pasta ta po 3 miesiącach stosowania spowodowała redukcję krwawienia o 74%, natomiast pasta kontrolna z fluorofosforanem sodu zaledwie o 2%. Stan zapalny dziąseł zmniejszył się o 45%.

Wybierajmy mądrze i nie rezygnujmy ze wzmacniającego działania fluoru.

23da365c9287cc46f55c006f52c81a0b

 

Zdjęcia:
pinterest.com